zdjęcie główne do co-warto-uzgodnic-ze-wspollokatorem

Co warto uzgodnić ze współlokatorem?

Każdy dorosły człowiek ma swoje przyzwyczajenia, zwyczaje oraz upodobania. Często stają się one przyczyną konfliktów między współlokatorami i sprawiają, że wspólne mieszkanie bywa męczące. Tymczasem nie musi tak być. Wystarczy bowiem odpowiednio wcześniej uzgodnić wspólnie zasady, którymi będziemy się kierować. Dotyczyć one powinny nie tylko regulowania płatności, ale również codziennego życia. Podpowiadamy, co warto uzgodnić ze współlokatorem, na samym początku wspólnego mieszkania.

Grafik sprzątania

Sprzątanie części wspólnych mieszkania to zadanie, które należy do każdej z osób w nim mieszkających. Czasem jednak trudno o sprawiedliwy podział obowiązków. Chcesz uniknąć kłótni na ten temat? Zaproponuj grafik. Podzielcie się obowiązkami na poszczególne dni lub wyznaczcie tygodniowe dyżury. Dzięki temu każdy będzie czuł się odpowiedzialny, a bałagan w mieszkaniu zniknie.

Co z imprezami?

Każdy z nas od czasu do czasu chce zaprosić znajomych. To zrozumiałe. Zarówno ty, jak i twój współlokator macie do tego prawo. Warto jednak być empatycznym i wczuć się w to, co czuje druga osoba. Ustalcie więc ilość imprez, która jest przez was dopuszczalna, zastanówcie się jakie dni tygodnia są luźniejsze zarówno dla ciebie, jak i drugiej osoby. Poza tym, zawsze na kilka dni przed planowanym spotkaniem ze znajomymi, poinformuj o nim współlokatora i zapytaj, czy nie ma nic przeciwko. Dzięki temu on także zadba o to, by nie zakłócać twojego spokoju wtedy, gdy sobie tego nie życzysz.

Twoje, moje, nasze

Nikt z nas nie lubi, gdy inna osoba bez pytania korzysta z naszych rzeczy. To zrozumiałe. Jednakże w codziennym życiu zdarzają się sytuacje, w których w pośpiechu sięgamy np. po nie swoje kosmetyki czy ładowarkę do telefonu. Takie sytuacje często stwarzają niepotrzebne napięcia i spory. Warto więc od razu uzgodnić zasady co do korzystania z cudzych rzeczy. Wbrew pozorom, nie musi to oznaczać wyłącznie bronienia swojej własności. Może się bowiem okazać, że zarówno ty, jak i współlokator, używacie na przykład tego samego szamponu do włosów i właśnie to jest przyczyną pomyłek. Zamiast toczyć spory, lepiej zdecydować się na wspólne zakupy i co nieco zaoszczędzić.