zdjęcie główne do czas-na-odpoczynek

Czas na odpoczynek

Ferie zimowe to świetny czas żeby gruntownie odpocząć. Zrelaksować się, odstresować i wyłączyć od nauki, codziennych obowiązków i problemów, żeby potem znów z pełnymi siłami i wigorem przystąpić do nowych wyzwań. Dobrze spędzone ferie sprawią, że wypoczęty umysł stawi czoła wszelkim przeciwnościom i problemom, zbuduje nową perspektywę i z podwójną siłą przystąpimy do nowych wyzwań.

Początek ferii zimowych

Tak się składa, że ferie zimowe to półmetek zmagań z rokiem akademickim, a wiosna , która nadejdzie po feriach wielkimi krokami da nam sporo optymizmu i pomoże przejść drugi semestr w bardziej przyjaznej aurze i cieszyć się ze zbliżających letnich wakacji. Już niebawem będzie więc inaczej niż podczas smutnej jesieni. Mamy przed sobą tą lepszą część roku i ferie zimowe są tego początkiem.

Przygotowania do drugiego semestru

Aby więc dobrze przygotować się do tego ważnego i często optymistycznego okresu drugiego semestru, do nadchodzącej wiosny i nowych perspektyw dajmy naszemu umysłowi i naszemu ciału dawkę wysiłku fizycznego, który sprawi, że będziemy silniejsi, bardziej odporni na stresy i wirusy i staniemy się atrakcyjni dla otoczenia. Uśmiech, hart ducha i mocna postawa sprawią, że ludzie będą do nas dobrze nastawieni, a nasze codzienne zadania będziemy wypełniać chętniej i z dobrym skutkiem.

Zaplanuj kilkudniowy wypad w góry

Zamiast siedzieć w domu , surfować po necie albo oglądać ogłupiające filmy w telewizji warto zaplanować kilkudniowy wypad w góry na narty lub deskę snowboardową.Górski klimat, swieże powietrze i ruch daje nam świetną regenerację całego organizmu, poprawia zdrowie i sprawia, że nasz głowa inaczej pracuje. Już w czasie uprawiania zimowych sportów na stoku przychodzą nam do głowy nowe pomysły, snujemy plany i analizujemy wszystko z innej perspektywy. Bo stajemy się powoli wypoczęci, dajemy sobie komfort czystego powietrza i ruchu którego nam brakuje podczas długich tygodni ślęczenia nad książkami i wykładów w dusznych salach uczelni. Będąc w górach nie mamy tez łatwego dostępu do kompa i sieci, pod warunkiem ,że nie będziemy na każdym postoju i podczas korzystania z wyciągów grzebać w smartfonie, musimy nauczyć się czasem wyłączać naszą głowę od kontrolowania ciągle napływających informacji. To popłaca- oczyszcza nas i regeneruje nasz umysł, pozwala mu zwolnić wiele zużytych szarych komórek i zastąpic je nowymi, odrodzonymi ,gotowymi do wyzwań. Warto o tym pomyśleć !

Przygotowania do wyjazdu

Warto też zaplanować ten urlop wcześniej, żeby znaleźć ciekawe, interesujące miejsce na spędzenie tych kilku dni w fajnym otoczeniu, nie martwić się przed samym wyjazdem gdzie będziemy mieszkać, a oferta jest tak szeroka jak nigdy dotąd. Wiele portali oferuje nam nie tylko dobre warunki mieszkaniowe , ale też smaczne posiłki , w konfiguracji jaka nam najbardziej pasuje. Najczęściej to połączenie śniadania z obiadokolacją, bo w ciągu dnia nie chce nam się przecież wracać do hotelu czy na kwaterę na jedzenie, kiedy możemy szaleć na śniegu robiąc częste odpoczynki i korzystając z restauracji i barów na miejscu, na stoku. Niezależnie czy zdecydujemy się na wakacje w polskich górach, w Austrii, na Słowacji, w Czechach czy we Włoszech, wszędzie panują już podobne standardy żywienia w bazach wypadowych i na stokach. Ceny są akceptowalne, nie musimy zabierać ze sobą kanapek,choć zawsze możemy.

Gdzie szukać noclegu i transportu?

W znalezieniu fajnego lokum poza portalami dysponującymi niedrogimi hotelami jak booking.com pomoże nam bardzo strona Airbnb.com która specjalizuje się w mieszkaniach wakacyjnych wynajmowanych na krótkie okresy. Jeśli nie mamy własnego auta , a nie chcemy korzystać z pociągu, dostępne są portale ,gdzie można śmiało znaleźć miejsce w samochodzie jadącym akurat do naszego wybranego kurortu- blablacar.

Nie musimy mieć gotowego planu czy pomysłów na spędzenie czasu już na miejscu- tu zawsze oprócz stoków mamy wybór na ciekawe spacery albo spędzenie aktywnie czasu podczas wieczornej regeneracji, korzystając z sauny, basenu i nawet grając w bilard, który w czasie pobytu w mieście dawno stał się niemodny. Tutaj pasuje i daje nam dużo frajdy. Warto tez zabrać ze sobą dobrą książkę, bo nigdzie nie będzie ona tak wpasowana do naszego planu dnia, jak właśnie po całym dniu zmagań ze sobą samym, krótko przed zaśnięciem.

Aktywność fizyczna i kondycja to podstawa

Taki urlop zmienia też nasze nawyki późnego chodzenia spać, wieczornego picia drinków i zajadania się na noc smakołykami. Obcujemy w ciągu dnia z masą ludzi , którzy jeżdżą świetnie na desce, szusują na nartach więc stawiamy sobie poprzeczkę wyżej bo chcemy im dorównać. Aby to zrobić musimy zadbać o siebie, kontrolować to co jemy i pijemy. To podstawa nie tylko bycia sprawnym ale i wypoczętym. A to się nam należy, bo przecież wakacje są tylko 2 razy w roku, więc chcemy ten czas dobrze wykorzystać.

Nasze podpowiedzi dokąd warto wyjechać już niebawem w kolejnym poście.