zdjęcie główne do czy-izolacja-podlogi-styropianem-to-dobry-wybor

Czy izolacja podłogi styropianem to dobry wybór?

Izolacja podłogi to ważna kwestia, od której zależą straty ciepła, a więc i wysokość wydatków ponoszonych na ogrzewanie domu. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów materiałów, których możemy użyć w tym celu. Jednym z najchętniej wybieranych jest jednak styropian. Dowiedzmy się, dlaczego warto ocieplać nim podłogę.

Izolacja podłogi styropianem a innymi materiałami

W sklepach budowlanych możemy znaleźć różne materiały do ocieplania podłogi. Wśród nich jest wełna mineralna, pianka poliuretanowa, maty z włókna szklanego, ale i styropian. To materiał, który charakteryzuje się lekkością i bardzo dobrymi parametrami termoizolacyjności. Do tego jest łatwy w montażu. Wszystko to czyni go konkurencyjnym i sprawia, że bywa często wybierany do ocieplania podłóg w nowoczesnym budownictwie.

Aby przekonać się, że izolacja podłogi styropianem to dobry wybór, najlepiej zrobić porównanie najważniejszych parametrów omawianego materiału i materiałów alternatywnych. Kluczowym kryterium jest oczywiście współczynnik przewodzenia ciepła, gdyż to od niego zależy skuteczność zapobiegania stratom ciepła. Im niższy współczynnik, tym lepiej. W przypadku styropianu kształtuje się on na poziomie 0,031-0,042 W/mK. Dla porównania, współczynnik przenikania ciepła wełny mineralnej jest już nieco gorszy - 0,032-0,045 W/mK. Trzeba też wziąć pod uwagę, że wełna po zawilgoceniu lub zalaniu praktycznie traci swoje właściwości termoizolacyjne.

Styropian do izolacji podłogi można znaleźć na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/welna-styropian/styropian-do-podlog

Drugim parametrem, który warto wziąć do porównania, jest izolacyjność akustyczna. Co prawda wełna mineralna jest w tej kwestii lepsza, gdyż skutecznie tłumi zarówno dźwięki uderzeniowe, takie jak kroki i stuki, jak i powietrzne, takie jak rozmowy czy włączony telewizor. Trzeba jednak pamiętać, że w sklepach możemy napotkać styropian o podwyższonej izolacyjności akustycznej, czyli ponad 40 dB. Takie produkty lepiej radzą sobie z wygłuszaniem dźwięków uderzeniowych, w porównaniu do standardowego styropianu. 

Przy wyborze materiału do ocieplania podłogi często brana jest też pod lupę paroprzepuszczalność. Pod tym względem styropian ustępuje wełnie mineralnej, ale wciąż jest materiałem, który pozwala na usuwanie z wnętrza niewielkiej ilości pary wodnej, zapobiegając tym samym tworzeniu się grzybów i pleśni. Można więc uznać, że jest on w pełni wystarczający  w przypadku budynków, w których nie występują warunki podwyższonej wilgotności i w których wentylacja działa prawidłowo.