zdjęcie główne do jak-dbac-o-dobre-relacje-ze-wspollokatorem

Jak dbać o dobre relacje ze współlokatorem?

Wspólne mieszkanie z drugą osobą ma wiele zalet. Podstawową jest oczywiście zmniejszenie kosztów wynajmu mieszkania. Może być jednak także okazją do zbudowania fajnej, przyjacielskiej relacji, a nawet znajomości na całe życie. Aby tak jednak mogło być, trzeba zadbać o relacje z współlokatorem od samego początku.

Poznaj swojego współlokatora

Przed podjęciem decyzji o wspólnym zamieszkaniu, dobrze poznać się lepiej i sprawdzić, czy nadajemy na tych samych falach. Możemy mówić, że tak naprawdę nie powinno mieć to żadnego wpływu na naszą decyzję, jednakże współlokator jest osobą, z którą dzielimy swoją przestrzeń. Warto znaleźć nić porozumienia. Zdecydujcie się więc na wspólny spacer, wyjście na obiad i dowiedzcie się o sobie jak najwięcej: co studiujecie, co lubicie, jakie są wasze pasje. Wtedy łatwiej będzie podjąć świadomą i odpowiedzialną decyzję odnośnie wspólnego mieszkania.

Wychodźcie razem

Kiedy już razem zamieszkacie, warto od czasu do czasu zdecydować się na wspólne wyjście na imprezę, do kina lub gdziekolwiek tylko macie ochotę. Wspólne spędzanie czasu pozwoli wam się lepiej poznać. Co więcej, to doskonały sposób na poprawę nastroju i rozładowanie wszystkich napięć. Na neutralnym gruncie, podczas zabawy, o wiele łatwiej wyjaśnić sobie pewne kwestie i puścić je w niepamięć. Oczywiście nikt nie każde robić z drugiej osoby na siłę przyjaciela – chodzi po prostu o utrzymywanie możliwie jak najlepszych relacji.

Znajdź czas pogadać

Jak już wspomniano, współlokator nie musi być twoim przyjacielem. Warto jednak być empatycznym i dostrzegać jego problemy lub zmartwienia. Jeśli więc widzisz, że osoba, z którą mieszkasz nie czuje się najlepiej, znajdź czas na to, by zaparzyć herbatę i porozmawiać. Warto być po prostu miłym - nie tylko pozytywnie wpłynie to na kontakty z współlokatorem, ale również sprawi, że on także otworzy się na pomoc tobie.