zdjęcie główne do jaka-odsniezarke-wybrac

Jaką odśnieżarkę wybrać?

Okres zimowy przywodzi na myśl przede wszystkim mroźne dni i śnieg, który potrafi przysporzyć niemałych problemów. Warto więc zaopatrzyć się w profesjonalną odśnieżarkę. Można wyróżnić urządzenia spalinowe i elektryczne – oba typy wchodzą w skład oferty firmy STIGA.

Odśnieżarki spalinowe

Odśnieżarki spalinowe Stiga sprawdzają się świetnie w przypadku usuwania śniegu z dużych powierzchni. Są napędzane silnikiem wykorzystującym właściwy rodzaj paliwa, a dzięki temu, że wirnik nie dotyka odśnieżanego podłoża, nie trzeba bać się o uszkodzenie nawierzchni. To właśnie wirnik odpowiada za odrzucanie śniegu na odpowiednią odległość, co czyni z odśnieżarek spalinowych urządzenia wyjątkowo praktyczne. Urządzenia mają wysoką moc roboczą i pozwalają na odśnieżenie dużej powierzchni w krótkim czasie. Zbierają nawet mokry i zbity śnieg, dzięki czemu wyróżniają się wydajnością i możliwością pracy w nawet najbardziej wymagających warunkach i podczas dużych opadów atmosferycznych.

Odśnieżarki elektryczne

W przeciwieństwie do wyżej opisywanych modeli, odśnieżarki elektryczne są zasilane przy pomocy przewodu elektrycznego. Ograniczone są przez kabel, dlatego można nimi odśnieżyć mniejszą powierzchnię. Sprawdzają się więc w przypadku niewielkich placów, chodników i podjazdów. Do ich atutów należy zajmowanie znacznie mniejszej ilości miejsca niż w przypadku modeli spalinowych. Odznaczają się też cichszą pracą, mobilnością, lekkością i funkcjonalnością. Trzeba pamiętać o zagwarantowaniu bezpiecznego miejsca do podłączenia przewodu i zadbaniu o odpowiednio długi przedłużacz. Należy mieć jednak na uwadze ograniczenie zasięgu pracy. Dodatkowo odśnieżarki elektryczne charakteryzują się mniejszą mocą, przez co mogą nie dać sobie rady z mokrym i zbitym śniegiem.

Która odśnieżarka sprawdzi się lepiej?

Oczywiście trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaka odśnieżarka będzie najlepsza. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Użytkownik musi wziąć pod uwagę swoje potrzeby i oczekiwania oraz parametry potrzebne do pracy, np. szerokość roboczą. Większa sprawdzi się w przypadku sporych powierzchni, natomiast mniejsza – do chodników bądź podjazdów. Warto też zwrócić uwagę na zasięg wyrzutnika zebranego śniegu, by nie musieć wyrzucać zebranych połaci dwa razy. Szczególnie w obszarach, w których zaspy mają nawet 50 cm, istotna będzie wysokość urządzenia. W takim przypadku sprawdzi się inna niż wtedy, gdy odśnieżarka jest wykorzystywana do pracy na terenach, gdzie warstwa śniegu nie przekracza 30 cm. Praktyczną funkcję stanowi sterowanie biegami – w odśnieżarkach spalinowych bieg wsteczny ułatwia manewrowanie urządzeniem. Jeśli chodzi o sprzęt mający służyć do pracy na powierzchniach o dużych rozmiarach, praktyczna okaże się obecność oświetlenia. Zarówno odśnieżarki spalinowe, jak i elektryczne, to urządzenia znacznie ułatwiające pozbycie się zalegającego śniegu, dlatego wybór konkretnego modelu powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb użytkownika.