zdjęcie główne do jestem-studentem-chce-wynajac-mieszkanie

Jestem studentem, chcę wynająć mieszkanie.

W poniższym artykule odpowiadamy na dwa najczęstsze pytania, które stawiają sobie studenci chcący wynająć mieszkanie: „kiedy?” i „za ile?”

Kiedy wynająć?

Najszerszą ofertę mieszkań czy pokojów na wynajem w najlepszych cenach znajdziesz w miesiącach letnich (czerwiec – sierpień). Jeśli jesteś zapobiegliwy i zależy Ci na dobrej lokalizacji w przystępnej cenie zadbaj o znalezienie mieszkania latem. Jednak zdecydowana większość studentów odkłada tę decyzję na wrzesień/początek października z prostej przyczyny – aby nie płacić opłat za miesiące wakacyjne. Postępując tak musisz liczyć się z tym, że po pierwsze możesz nie znaleźć już mieszkania w wymarzonej lokalizacji, a po drugie ceny nie będą już tak okazyjne jak miesiąc/dwa miesiące wcześniej. Właściciele nie będą skłonni do negocjacji ceny, ponieważ bez tego ich mieszkania cieszą się wtedy największym zainteresowaniem. Zastanów się, czy warto ryzykować i zwlekać z wynajmem aż do rozpoczęcia roku akademickiego.

Ile będzie mnie to kosztować?

Cena wynajmu mieszkania w Poznaniu, 2-pokojowego waha się między 1400 a 2000 zł, w przypadku 3-pokojowego między 1900 a 2600 zł. Warto zatem znaleźć współlokatorów, aby rozłożyć koszt do około 600-750 zł za osobę. Koszt wynajmu kawalerki to minimum 1300 zł miesięcznie. Pamiętaj, że przy podpisywaniu umowy właściciel pobiera kaucję (zazwyczaj w wysokości jednomiesięcznego kosztu najmu), która zostanie Ci zwrócona przy rozwiązywaniu umowy, o ile oczywiście oddasz mieszkanie w nienaruszonym stanie i nie będziesz zalegał z rachunkami.

Właściciele mieszkań coraz chętniej wynajmują swoje lokale studentom – nie dość, że mają klarowną sytuację przez ok. 10 miesięcy to istnieje duża szansa na dalszą współpracę, przez kolejne lata studiów.