zdjęcie główne do problematyczne-relacje-z-wlascicielem

Problematyczne relacje z właścicielem

Często możemy usłyszeć narzekanie właścicieli na najemców. Jednak, jak wiele młodych Polaków zdążyło się przekonać, również właściciel mieszkania może być prawdziwym utrapieniem. Poniżej przedstawiamy kilka najczęstszych problemów, z którymi borykają się wynajmujący oraz doradzamy jak sobie z nimi poradzić.

Wizyty pod nieobecność najemcy
Właściciele przeważnie posiadają drugi komplet kluczy do wynajmowanego mieszkania, jednak nie upoważnia ich to do składania niespodziewanych wizyt, zwłaszcza pod nieobecność najemcy. Niestety takie sytuacje mają miejsce, ponieważ jest to najprostszy sposób na sprawdzenie, czy w mieszkaniu nie wyrządzono żadnych szkód.

„Proszę opuścić mieszkanie do jutra”

Zdarzają się sytuacje, w których właściciel każe wyprowadzić się najemcy praktycznie z dnia na dzień. Aby uniknąć takiej sytuacji należy ustalić z właścicielem okres (oraz warunki) wypowiedzenia oraz koniecznie zawrzeć te informacje w podpisywanej umowie.

"Właściciel mówi mi jak żyć…"

Wtrącanie się właściciela w życie prywatne to wbrew pozorom nierzadki problem, z którym borykają się najemcy. Niekiedy nawet wynajmującym nie wolno przyprowadzać żadnych gości.


Zniszczone czy zużyte?
Często właściciele nie chcą wypłacić kaucji próbując uznać zużycie danej rzeczy wynikające z normalnego użytkowania za zniszczenie. Zdarza się również tak, iż winą za zniszczenia będące od początku w wynajmowanym mieszkaniu właściciel chce obarczyć najemcę.

Aby uniknąć wyżej opisanych problemów należy dokładnie i rzetelnie sporządzić umowę wraz z właścicielem oraz przedstawić wzajemne oczekiwania przed jej podpisaniem. Warto również omówić sposób i warunki rozliczania kaucji oraz opisać stan mieszkania w momencie wynajmu.